W związku z otrzymaną diagnozę można się ubiegać o następujące wsparcie dla dziecka: wczesne wspomaganie rozwoju (WWR), kształcenie specjalne (KS), orzeczenie o niepełnosprawności.
Dokładnie jest to opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, które można uzyskać i realizować DO MOMENTU rozpoczęcia edukacji szkolnej. Wydawana jest przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną. Opinia pozwala na uczestnictwo w zajęciach, które będą miały poprawić rozwój dziecka. Realizowane zajęcia są BEZPŁATNE, zależnie od potrzeb i możliwości w Państwa rejonie jest to np. logopeda, psycholog, pedagoga, terapia SI i inne - łącznie od 4-8h miesięcznie.
Co potrzebujemy - zaświadczenie lekarskie od psychiatry dziecięcego z informacją o opóźnionym/zaburzonym rozwoju i zaleceniu objęcia WWR
Nie jest wymaga postawiona ostateczna diagnoza. Dodatkowo warto posiadać wszystkie pozostałe dokumenty, w których są podane informacje, że Państwa dziecko nie rozwija się prawidłowo.
Miejsce złożenia - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (PPP)
Realizacja zajęć WWR - lista placówek dostępna w PPP
Po pierwsze - przyznanie orzeczenie nie należy mylić z koniecznością realizacji obowiązku szkolnego w szkole specjalnej (jest to całkowicie coś innego, informacja ta jest ważna, ponieważ wielu rodzic sądzi, że jest to tożsame). Prawdopodobnie będzie to jeden z ważniejszych dokumentów dla Państwa, ponieważ będzie towarzyszył dziecku przez cały okres edukacji, dzięki niemu dziecko otrzyma specjalistyczne wsparcie podczas całej edukacji np. nauczyciela wspomagającego, dodatkowe zajęcia w szkole czy łatwiejsze dostanie się do klas integracyjnych. Jest to możliwe, ponieważ z orzeczeniem wiąże się dodatkowy nakład finansowy na edukację dziecka w danej placówce.
Co potrzebujemy - zaświadczenie lekarskie od psychiatry dziecięcego z konkretną diagnozą *(wyjaśnienie poniżej) i zaleceniem objęcia dziecka kształceniem specjalnym oraz cała dokumentację, która Państwo zbiorą dotycząca dziecka.
*diagnoza - jest to najważniejsza informacja, ponieważ rozporządzenie ministra edukacji zawiera spis diagnoz, na które dziecko może otrzymać kształcenie specjalne. Z własnego doświadczenie wiem, że często rodzice są wysyłani do Poradni z diagnozą np. Zaburzenia zachowania i emocji, co powoduje, że nie mogą uzyskać należytej pomocy. Jedną z diagnoz uprawniających jest autyzm dziecięcy (również zespół Aspergera i autyzm atypowy, ale NIE całościowe zaburzenia rozwoju).
Miejsce złożenia - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (PPP)
Pozostałe ważne informacje:
- zaświadczenie jest zwykle ważne przez dany etap edukacyjny (przedszkole, klasa 1-3, klasa 4-8, szkoła średnia)
- szkoła ma obowiązek realizacji zaleceń z orzeczenia
Dlaczego warto o nie wystąpić? - w orzeczeniu istnieją różne "punkty", które są przyznawane zależnie od stanu zdrowia (przede wszystkim jest oceniana jego możliwość funkcjonowania w porównaniu do rówieśników) - owe punkty umożliwiają dofinansowania na terapie, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, różne formy ulg finansowych.
Co potrzebujemy - orzeczenie o staniu zdrowia dziecka z diagnozą wystawione przez psychiatrę dziecięcego (druk ważny 30 dni - w tym czasie należy go dostarczyć do Zespołu Orzekającego) oraz pozostała dokumentacje medyczną (orzeczenia, opinie i inne)
Miejsce złożenia - właściwie miejsce dla Państwa komisji
Lek. Jan Nowak
Psychiatra dzieci i młodzieży, w trakcie specjalizacji
https://www.znanylekarz.pl/jan-nowak/psychiatra-dzieciecy/wroclaw
Kontakt: psychiatriadimgabinet@gmail.com.
Zachęcam do przesyłania informacji jakie inne treści chcieliby Państwo znaleźć na blogu.
Ramiszowska 9/6
51-126 Wrocław